+-60 – Łączymy pokolenia

Cel projektu, łączymy pokolenia to projekt otwarty, interdyscyplinarny skierowane do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bartoszycach oraz do osób z miasta Bartoszyce powyżej 60 roku życia oraz młodszych pokoleń (dzieci, młodzież, osoby 45+, osoby 50+, itd.). Cechą charakterystyczną projektu jest jego wielokierunkowość, polegająca na realizacji poszczególnych działań na wielu płaszczyznach tematycznych dotyczących różnorodnych stref życia, tak aby każdy uczestnik projektu mógł z jednej strony odkryć nowe zainteresowania lub z drugiej, miał możliwość doskonalenia umiejętności już nabytych w wybranej przez siebie dziedzinie. Różnorodna gama działań w projekcie jest dostosowana do potrzeb szerokiego, pod względem wieku grona uczestników tj.?60+? i ?60-?, stwarzając tym samym osobom starszym możliwości nawiązania i utrzymania kontaktów społecznych z przedstawicielami młodszego pokolenia, czego efektem będzie zapobieganie społecznej izolacji osób starszych i przeciwdziałanie nieprawidłowym relacjom osób starszych z otoczeniem. Wszystko to umożliwia realizację głównego celu projektu, jakim jest:
Integracja międzypokoleniowa oraz wzmocnienie więzi wśród osób starszych, poprzez wspólne, aktywne spędzanie wolnego czasu.

Termin projektu, październik 2012 – czerwiec 2013

Opis zaplanowanych działań,Działania w projekcie zostały podzielone na cztery bloki tematyczne:
I. Akademia twórczej Aktywności, działania kulturalno – rekreacyjne;
– Warsztaty wokalne
– warsztaty rękodzieła
– warsztaty malarskie
– warsztaty dziennikarskie
– warsztaty fotograficzne
II. Akademia zdrowego seniora
– nordic walking i gimnastick
– zajęcia z gimnastyki w wodzie
– taniec zumba
– warsztaty terapii
– miasteczko zdrowia
– konkurs plastyczny pt. ,, Moi kochani i zdrowi dziadkowie?
III. Akademia ekologicznego seniora;
– happeningi
-konkurs na najbardziej oryginalny pojazd napędzany siła mięśni
– akcja ekologiczna ,,sadzenie lasu?
IV. Akademia wielopokoleniowego wychowania
– ,,czytanie jest na 60+- Seniorzy czytają młodym, młodzi czytają seniorom
– teatr przy stoliku
– dzień babci i dziadka to dla dzieci gratka
– bajkowa parada
– podsumowanie działań akademii ? konkurs plastyczny ,,Młodzi seniorom, Seniorzy młodym?

Do kogo projekt jest skierowany, skierowany jest do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bartoszycach oraz do osób z miasta Bartoszyce powyżej 60 roku życia oraz młodszych pokoleń (dzieci, młodzież, osoby 45+, osoby 50+, itd.).

Ilość słuchaczy zapisanych aktualnie do państwa UTW, 150 osób

Podsumowanie projektu „+-60 ŁĄCZYMY POKOLENIA”